Yükleniyor

DÜZPAŞ'tan Basın Açıklaması

DÜZPAŞ'tan Basın Açıklaması

4 Ekim 2017


  DÜZPAŞ Marketler zincirinin bir şubesinde ki iki etiketin üst üste yapıştırılması olayı ile ilgili olarak yapılan haberler sonrasında hem DÜZPAŞ Yönetimi hem de ilgili kurumlar harekete geçerek inceleme başlattılar.

  Yapılan incelemelerin ardından DÜZPAŞ’ta satışı yapılan yufkaların üzerinde ki barkotların aslında son kullanma tarihini gösterir barkotlar olmadığı, sadece barkot okuyucu sistemine ait bir tarih olduğu anlaşıldı.

DÜZPAŞ Yönetim Kurulu üyelerinin avukatları aracılığı ile yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Bildiğiniz üzere son zamanlarda firmamız hakkında çıkan haberlerde firmamızdan alışveriş bir müşterimizin yapmış olduğu başvuru neticesinde sanki marketimizde son kullanma tarihi geçmiş ürün satıldığı yönünde yanlış bir algı oluşmuştur. Olayın sıcağı ile ve firmamızın her zaman ilke edindiği müşteri her zaman haklıdır ve velinimetimizdir düsturunca ilk anda haber içeriğine konu olay tarafımızca yeterince araştırılmaksızın bir açıklama yapmışsak da sonradan yapmış olduğumuz incelemelerde;

  1. Söz konusu habere konu ürünün günlük taze olarak alınıp, satılan ve raf ömrü 10 gün olan yufka ürünü olduğu (ürününün satın alınma tarihi 06 Mart 2017 olup faturası ekte sunulmuştur)
  2. Haberde geçen ve ürün üzerinde iki farklı etiket bulunduğu konusu doğru olmakla birlikte bu iki ayrı etiketin son kullanma tarihi içeren etiket olmadığı
  3. Toptan gelen ürünün satışa hazır hale getirildiği aşamada tarafımızca yapıştırılan barkodlu terazi etiketi olup, üzerinde ki tarih de bu etiketin ürüne basılma tarihidir.
  4. İkinci etiketin basılmasının sebebi ise barkod okuyucularla ilgili firmamızda yazılan yazılım, değişikliği nedeni ile (Yazılım değişikliğine ilişkin belgede ekte sunulmuştur). Önce ki etiketlerin yeni yazılım içeren barkot okuyucular tarafından okunmamasıdır.  İkinci etikette ki tarih de kesinlikle son kullanma tarihine ilişkin bir etiket olmayıp yeni yazılıma ait terazi etiketi ve yine tarih de etiketin ürünün üzerine basılma tarihidir.
  5. Şirketimizden ne bu olayda nede öncesinde kesinlikle son kullanma tarihi, geçmiş ürün satılmamaktadır.  İlgili ürünün de son kullanma tarihinin geçmediğine ilişkin Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce 16 Mart 2017 tarihli resmi kontrol raporu da ekte sunulmuştur. Müşterilerin ürünü satın alma tarihinde bile ürünün son kullanma tarihinin dolmasına daha bir hafta olduğu açıkça görülmüştür.
  6. Şirketimiz DÜZPAŞ Gıda A.Ş. Düzce ilinde en çok tanınan ve bilinen market zincirlerinden birisi ve çok ortaklı bir anonim şirketidir. Düzce Merkez ve ilçelerinde olmak üzere 15 şube ve 185 çalışanı bulunmakta olup daima önceliğimizde müşterilerimizin sağlığı ve memnuniyetidir. Her ne kadar bir hatamız bulunmasa dahi yine de böyle bir yanlış anlaşılmaya istemeden sebebiyet verdiğimiz için kamuoyunun affına ve anlayışına sığınır ve durumu saygı ile takdirlerinize bırakırız.”